המדריך לבורמה

בורמה היא מדינה סגורה ולכן אין שם כספומטים , שירותי האינטרנט על הפנים ולרוב גם חסומים ואין שום מסעדות ורשתות מערביות, אם זאת בורמה מדהימה ולפי דעתי חובה לטייל ולבקר בה. – המידע במדריך זה תקף לשנת 2010
IMG_6636

בבורמה אפשר לטייל ממש בזול או ממש יקר, זה תלוי באופן ישיר כמה אתם יכולים להסתגל לטייל בצורה נוחה יותר או פחות, סה"כ מדינה מאוד מאוד ענייה או יותר נכון לומר שהתושבים ממש עניים הממשלה ממש עשירה, כן כן, יש מלונות , חברות תעופה, ותחבורה של הממשלה שזה ליגה ליגה, אבל בגלל הדיקטטורה שם אנו לא רוצים לתת להם כסף, אז אנה השתדלו לעשות שימוש רק בשירותים של המקומיים.
מה עושים עם כסף:

את כל הכסף + כסף חרום עליכם להביא אתכם בשטרות דולרים :

 • חדשים
 • ישרים
 • יפים ולא מקושקשים

תקציב טוב הוא באזור ה 500 דולר לחודש, אז זה אומר שאתם מביאים איתכם 1000$ מתוך כל הכסף הזה, 100$ יהיו עליכם בשטרות של 5% ועוד 100$ בשטרות של 10$, בהרבה מקומות כמו האכסניות ומשרדי ממשלה דורשים רק דולרים ולרוב משהו באיזור הסכומים האלה, אז זה ממש נוח שיש עליכם את השטרות כאלה בשלוף.
את שאר הכסף יש להאמיר לכסף מקומי ששמו הוא צ'ט, השער נכון ליולי 2010 הוא 0.980 צ'ט לדולר, כך שבעצם אפשר לומר שכל 1000 צ'ט = 1$ נוח לחישובים.
את כסף מחליפים רק בשוק המרכז העיר בירה ינגון, מומלץ בחום להחליף לפחות 400$ כבר על היום הראשון שלכם שם.

השוק המרכזי הוא למעשה סניף בנק ענק עם מלא דוכנים, קצת הזוי אבל את הכסף שלכם אתם מחליפים רק שם, בבנק תקבלו שער מאוד מאוד נמוך, אפשר גם להחליף כסף באכסניות השונות אבל גם שם בשער נמוך, לכן אני ממליץ להחליף רק איזה 50$ באכסניה שהייה קצת כסף עד שמגיעים לשוק ואז נמיר את כל השאר.

אם אתם שואלים מספר חנויות בשוק מה השער ההמרה ואז מישהו נותן לכם שער לא הגיוני כמו למשל 1050 צ'ט לדולר – אין להחליף אצלו כסף, מדובר ברמאות/עקיצה!!!!
לבורמה יש כסף ישן וחדש, ההבדל הוא בגדול, החדש קטן יותר לפי הסטנדרטים המערביים והישן הוא כסף ענק שבקושי ניכנס לכיס, הזמן החלפת הכסף תבחרו שטר אחד מאמצע החפיסה ותבקשו מחבר שאתכם (כסף אף פעם לא הולכים לבד להחליף שם, תמיד שיהיה אתכם לפחות עוד חבר אחד) שילך לאחד החניות מסביב ויבדוק אם השטר מקורי ולא מזויף, רק אחרי אישורי אפשר להמשיך בתהליך המרת הכסף. שיהיה עליכם מחשבון על מנת לחשב כמה כסף מגיע לכם לקבל, חשוב!

אני גם ממליץ שאת רוב הכסף תיקחו בשטרות חדשים של 5000 צ'ט , זה תופס פחות מקום מצד אחד ומצד שני אם השטרות חדשים, הבורמזים ממתים על זה, רוב הכסף שלהם ניראה כמו זבל, אז תקבלו הנחות בהמשך אם תראו להם את השטרות היפים האלה.

מסלול טיול – 20 יום
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

כולם מתחילים בינגון, (Yangon) לא ניתן להיכנס למדינה דרך היבשה אלה רק דרך טיסה, בעבר היה צורך בויזה לפני ההגעה למדינה, היום אפשרי לטוס ולקבל את הויזה ישר עם הנחיתה, בעלות של 30$, התהליך קצר אבל צריך להביא תמונות פספורט וכו', אם יש זמן מראש תמיד כדאי לעשות ויזה לפני שמגיעים למדינה, יש הליך מהיר של 3 שעות המתנה בלבד לקבלת הויזה. אין צורך לשריין מקום לינה בבורמה, גם ככה אין הרבה תיירים ולרוב תמיד יש מקומות בכל מקום.

בעיר בירה יש אכסניה בשם Mother land Inn II,(www.myanmarmotherlandinn.com) מקום שלא הכי אהבתי, אבל כולם מגיעים לשם בעיקר בגלל שיש הסעה משדה התעופה ישר לאכסניה בחינם, נוח וזול, אבל הלינה שם לא ממש זולה, חדר משותף יעלה 8 דולר שלרוב בבורמה העלות היא 4-5 דולר לחדר אישי. מונית אגב משדה התעופה לכל מקום בעיר היא בן 3-5 דולר (או 3000-5000 צ'ט)

בעיר בירה אני ממליץ על 3 מקומות לינה:
Golden smile inn (No. 644' merchant Roadbetween 29th & shwe bon thar Road)
Okinawa guest house No. 64, 32th street White house no.69/71 kon zay dan street (אומרים שיש שם ארוחות בוקר חבל"ז, אבל החדרים היו טפלה יקרים מכל מקום אחר)
*נקודה מעניינת על לינה בבורמה, בכל מקום זה לרוב כולל גם ארוחת בוקר, לא ממש מדהימה אבל בהחלט משהו חביב ושווה במיוחד לאור המחירים המאוד זולים בן 3 ל 6 דולר לחדר עם מזגן אחרי שנוחים בינגון,

ממליץ לנוח יום ולטייל בעיר, לא להתרשם מן העיר כי היא ממש מגעילה, ניראה כאילו בנו אותה לפני איזה 60 שנה ומאז לא תחזקו אותה ולא פעם אחת, על הפנים, כמו כן אני חושב שהכי כדאי לטייל בה רק בסוף הטיול לפני שעולים על הטיסה חזרה, שווה!
תקנו ע"י האכסניה שלכם (העלות היא אותה עלות שם ובתחנת האוטובוסים) כרטיס אוטובוס באוטובוס פרטי למנדלאי (Mandalay) (15 שעות נסיעה טובה, עולה באיזור ה 10$), האוטובוס יוצא ב 17:00 בערב ומגיע ב 5 בבוקר, שם עליכם לקחת תוקתוק לגסטהאוס בשם Royal guest house בכתובת 25 על 82 בן 83 (כן כן, כתובת מזורה אבל שתגיעו לשם תבינו אין זה עובד) עלות הטוקטוק היא באזור ה 5000 צט.
במנדאלי צריך באיזור ה 4-5 ימים, כדי לטייל, ביום הראשון ממליץ לחפש בחור שמסתובב סביב הגסטהאוסבשם "תורה" מדבר אנגלית טובה ויכול לשמש כמדריך, אני עשיתי איתו חצי יום טיול באיזור בעלות של 5000 צ'ט על אופנוע שהוא הביא איתו. (הולכים ליראות את השקיעה בגשר העץ המדהים, ליראות את בוהדהה הזהב (10 ס"מ של זהב עליו) ועוד ועוד.
יש עוד בחור בשם "וינסנט" (או משהו כזה) יש לו מונית קטנה ורשום על הדלת מדריך תיירים באנגלית ובצרפתית, ממליץ עליו, עולה 13,000 צט לטיול של יום מלא בשלושת הערים (ככה קוראים לזה) , אם אתם רוצים ויש לכם כוח לסיים את היום בגבעה של מנדלאי, זה שעה טיפוס במדרגות, לא פשוט בכלל אבל שווה את השקיעה. אז מוסיפים למונית עוד 2000 צ'ט שייקח אתכם לשם ויחזיר אתכם לגסטהאוס.

יום למחרת נוסעים ל: Pyin U Lwin שזה 3 שעות נסיעה בפויק-אפ (סוג של מונית שירות) עולה 1500 צ'ט לכיוון. יש מהבוקר עד אחרון בשעה 16:00. שם חובה ליראות את הגנים הבוטנים עולה 5000 צט כניסה, ועוד שתי מפלים ואת שוק הלילה, כמו כן אני ממליץ ללכת שם לבית הקולנוע המקומי וליראות סרט. למחרת חוזרים למנדאלי (מומלץ לא לחכות להסעה האחרונה אלה אחד או שתיים קודם לכן, שעה 15:00-14:00
למרת עושים טיול יום (או יותר נכון חצי יום) ל Mingun, כדי להגיע לשם צריך לקחת סירה, עולה 5000 צט להגיע ולחזור משם במן אוטובוס סירה, אפשר (וזה מה שאני עשיתי) זה לתפוס טרמפים במעגן סירות עם אנשים שמזכירים באופן פרטי סירה לעצמם (זה עולה אגב באזור ה 22,000 צט) ואז זה או חינם או להתחלק בעלות באלה שממש משלמים עבור השירות. מקום חובה לפי דעתי, אגב, יעלה לכם 3 דולר להיכנס לאי הזה, אני ניסיתי לא לשלם ונכשלתי.
מה עושים שם בלילות, כמה אפשרויות:

 • ליד הגסטהאוס שהמלצתי עליו בצד שמאל מרחק הליכה של דקה יש אינטרנט מהיר
 • יש בית מלון שאני לא זוכר את שמו, אבל כולם שם מכירים שמציג בחינם מופע תעטרון בובות , רביע שעה בלבד למופע. באזור 20:00 בערב.
 • יש מופע של האחרים, לא ראיתי הדעות חלוקות אם שווה או לא. קצת יקר
 • כמו כן יש גם את השוק לילה שממש נחמד לבקר שם במנדלאי,

אפשר לקפוץ למפעלים של שיש וזהב וליראות איך הם עושים זאת ("תורה" ייקח אותכם בכיף אם רק תבקשו ואם לא) דברים נוספים שיש בעיר וכדאי לדעת: שוק הפרחים ליד מעגן הסירות – ממליץ בחום לטייל שם לונה-פארק, לא ממש מדהים אבל ממש זול הטירה המרכזית, עולה 10$ שהולכים לממשלה באותו מקום של שוק הלילה יש גם מלא חניות שפועלות בשעות הבוקר – מומלץ משם אנו רוצים להמשיך למקום קסום בשם באגן (Bagan) יש סירה ששטה לה 12 שעות משעה 5 בבוקר עד 17:00 בעלות של 10 דולר (שימו לב דולארים ולא צט) שיוצאת פעמים בשבוע, יום ראשון ויום רביעי.

ממליץ יום קודם להתארגן 3-4 אנשים מהגסטהאוס ולשריין טקסי שתיקך אותכם, עולה באיזור 1000 צט לאחד.
בבאגן
אני ממליץ לישון במקום שניקרה עדן Eden inn , שם אנו הולכים ליראות פירמידות ע"י נהג וסוס בעלות של 13,000 צט ליום שלם, אפשר גם למחרת להשכיר אופניים ולעשות סיבוב לבד. חובה ליראות את השקיעות, את הזריחה אפשר לוותר, לא שווה את היקיצה המוקדמת. במקדים הרבים אותם תבקרו בבאגן יש הרבה מכרים שמוכרים מלא דברים מעניינים, אני ממליץ בחום לרכוש תמונות חול מבורמה, בכל מקדש אתם תמצאו אומן אחר שמצייר ציורי חול, זאת מתנה מקורית ומאוד יפה לחלק לחברים בבית, עלות תמונה קטנה (ושאני אומר קטנה הכוונה ל 15 סמ על 20) היא 1000 צט ועלות תמונה רגילה היא לרוב ב 3-5 דולר (3000-5000 צט) והגדולות אמוד באיזור ה 6-8 דולר, לא לשלם יותר!!!

מיקוח זה שם המשחק. משם ניתן גם לעשות טיול יום להר פופה , בעלות של 30,000 צט עם מכונית צמודה, לפי דעתי לא שווה את זה במחיר הזה רק עם זה יותר זול. (המחיר מתייחס פה לשלושה חברים שנסענו יחד וכל אחד שילם 10000 צט, רק אם זה היה 5000 לכ"א זה היה שווה הרבה יותר)

בטיול אתם תעצרו גם בדרך בבית חרושת לסוכר מקוקס ושתייה חריפה, – מעניין מאוד.
משם לוקחים אוטובוס קשה לקלאוה (Kalow) בעלות של 11,000 צט (מזהיר מראש אוטובוס חרא ונסיעה קשה, מי שרגיש שייקח כדור) עולים על האוטובוס בשעה 4 בבוקר ומגיעים באיזור 17:00 שם ישנים במקום בשםGolden lily guest house מרחק הליכה ממש קצר ממקום האוטובוס עוצר, אין שם יותר מידי מה לעשות, בעיקר טראקים של יום לכפרים שבסביבה ולא יזיק גם לנוח פה קצת, מפה אפשר להמשיך ליעד הבא (Inla lake) או ביומיים עד שלושה טראק בעלות של 10 דולר ליום, או אפשר לקחת אוטובוס בעלות של 2500 צט 3 שעות נסיעה.
האוטובוס מוריד אותכם כ 20 – 30 דקות נסיעה מהעיר עצמה, אפשר לקחת פיקאפ בעלות 1500 צט או מונית בעלות 5000 צט.
שם אפשר לישון במספר מקומות: Remember inn , aquarius inn , gold strar. כל אלה בעלות של 3-6 דולר לחדר.
ב: Inla lake אנו הולכים לשוט בסירה בעלות של 12,000 צט בכל האגם יום שלם (יש טיול קצר יותר ב 10,000 צט) ואפשר גם לצאת לטרקים של יום בכל באזור.
משם אנו חוזרים לעיר בירה (15 דולר אוטובוס פרטי מפואר, יוצאים ב 16:00 ומגיעים ב 6 בבוקר למחרת) , עכשיו לכו ולטייל בעיר,
דברים עיקריים שאני ממליץ:

 • ללכת לבית הקולנוע, זול וממש נחמד, סרטים דוברי אנגלית , ממש ליד הפגודה במרכז העיר.
 • ליד הפגודה יש שני בנינים גבוהים, אחד בית מלון והשני מגדל משרדים, בקומה העליונה יש בית קפה יוקרתי עם נוף מדהים, שווה ללכת בשקיעה, כמו כן יש בירה בחצי מחיר והבירה שווה!
 • לכו כמובן למקדש הזהב, שכרגע ברח לי את שמו, אבל אי אפשר לפספס, רואים את זה מכל מקום בעיר
 • לכו לאגם, עולה איזה 300 צט כניסה, יש שם גלידה ושווה לטייל
 • טיילו ברחובות הראשיים, קצת מגעיל אבל שווה את זה, למרות שניראה מפחיד מאוד חביב שם.
 • ממליץ בחום לעצור בבית תה, התה ממש זול מאוד טעים (אבל רק עם חלב!)

אחרי יום מנוחה יוצאים ל Bago (פסל הבודה השוכב ) 4 שעות נסיעה מינגון וגם ל: kyato ששם יש את סלע הזהב (Kyaiktiyopagoda) עוד 3 שעות נסיעה ממליץ לישון ב sea sar ב kin pun camp (חדר לשתיים 6 דולר)

אם יש לכם ספר של הלולני פלנט, הינה המספרי עמודים שאתם צריכים:
·Yangon 87 ·
Bago 147 ·
Kalw 232 ·
Piyu u luim 294 ·
Mandaly 255 ·
Bagan 177-183
הרבה פעמים במהלך הטיפ כתבתי כסף לממשלה וכו', אני לא יתחיל להסביר לכם עכשיו מה המצב הפוליטי בבורמה אבל אני יסכם ויומר שבורמה היא כמו בית כלא יפה ענק, התושבים שם מאוד עניים ומאוד סובלים בעוד אנשי הממשלה ועשרי העם חיים במקום הכי טוב עלי האדמות, מדינות העולם מקיימות חרם מלא על הורמה ולכן אין שם חברות מערביות, לא כספומטים ולא שירותי אינטרנט כמו שצריך, ובמיוחד הם צמאים לדולרים כי אין להם בשום דרך אחרת לקבל כאלה.
לכן אנו מנסים בכל דרך לעצור את זרימת הכספים והדולרים לממשלה דיקטאטורית שלהם, להלן כמה טיפים והסבר בנושא: בכל כניסה לעיר יש עמדה של הממשלה שאתם צריכים לשלם דמי כניסה,

אז איך עוקפים את זה?! – משחקים אותה קשה להשגה בתירוצים הבאים:
אין עלי מספיק כסף עכשיו על מנת לשלם, אני יבוא אחר כך קודם אני רוצה למצוא מקום לינה ורק אז לשלם
שילמתי אבל אני לא מוצא את הכרטיס שלי
לעבור מסביב (שלא יראו אתכם)
להשאיל כרטיס ממישהו אחר ששילם ולהראות אותו
בחלק מן האתרים רוצים ליראות את הכרטיס נ"ל על מנת להיכנס ]פנימה, ממליץ לומר שאתם לא מוצאים את הכרטיס וששילמתם אבל אתם מוכנים כמחווה של רצון טוב לשלם לפקיד 1000 צט טיפ על זה שהוא מאפשר לכם להיכנס ללא הכרטיס – לרוב הם מסכימים (1000 צט שוחד זה הרבה כסף שם).
כמובן שאם לא הולך והם עקשניים תמיד מומלץ לא להתעסק איתם ולשלם, כי בכל זאת המטרה היא לטוס בשלום ולחזור בשלום.
השתדלו תמיד לישון במקומות ששיכים לתושבים ולא לממשלה לנסוע כמה שפחות ברכבת אם בכלל לא לטוס בחברות התעופה של הממשלה לא לנסוע בתחבורה הציבורית של הממשלה כמובן לא לשלם אגרות לממשלה. עד כמה שניתן ומצליחים. *לרוב במקומות ששייכים לממשלה ידרשו ממכם לשלם רק בדולרים ולא בכסף מקומי!!!
טיפ אחרון הוא כמובן מתייחס לטיסה הביתה, יש עלות יציאה בסך 10$ שאותם כמובן יש לשלם בשטר של 10$ ישר ויפה של ארה"ב, אחרת אתם תקועים שם…..
מקווה שהטיפ הזה עזר לכם ויעזור לכם בהמשך שלכם
ברק רז
barakmail@gmail.com

תמונות מבורמה המדהימה – לחץ כאן